Choceň - Choceňské Polsko

             Hrůza první světové války převrátila osudy milionu lidí. Mnohým vzala život, jejich blízké, domovy a obyčejné lidi vyhnala na cestu kamsi do bezpečí. Z bleskové vojenské operace, rychlého vítezství, stala se vleklá 4 roky dlouhá válka. Příběh Vás zavede do vzpomínek malého kluka Antonína Zubika, kterému byli 4 roky, když dorazil do uprchlického tábora v Chocni. Popisuje pravdu sestavenou z archivních materiálů. Zprvu úleva z bezpečí vystřídal boj o život. Uhlí vázlo na kolejích, kamna v barácích vyhasla a kolonií se šířily nakažlivé nemoci. Smrt si denně brala, hlavně děti. 


Vyhlídková trasa

Zubikova vzpomínka na Choceňské Polsko

Trasu jsme nazvali příznačně "Zubikova vzpomínka na Choceňské Polsko". V našem příběhu o barákové kolonii narychlo vybudované počátkem první světové války Vás provádí malý Antonín. Vydejte se s ním za výhledem na Homoli, kopec nad dnešním sídlištěm Spořilov, kde uprchlický tábor byl. Trasa Vás dovede pak zpátky do Chocně, na oběd před dalším putováním. Posilněni? Jdeme k Brandýsu nad Orlicí, po zelené. Stoupáme, do kopce kolem mostu nad železnicí. Byl tady tunel, až do roku 1947. Jenže na konci druhé světové války, 9. května 1945 tady explodovalo devět vagónů s municí a tunel byl poškozen. Jdeme dál. Dole, v údolí se klikatí železnice, střídá se s Tichou Orlicí. Výhledy do údolí Vás zpomalí. Brandýs nad Orlicí si prošlápněte. Uličky, chalupy i prvorepublikové vilky dříve v držení významných osobností Československé elity. Káva, zmrzka v cukrárně, na vlak a domů. Tenhle výlet si užijete hlavně na jaře a v létě. 

Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

Pokročilá nastavení

Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.